I oktober och november är stadsbiblioteket helt stängt för flytt, även bokinkast. 
Stadsbibliotekets medier är inte tillgängliga för utlån. Vid reservation, välj annan hämtenhet än Mölndal.
Det går bra att låna e-böcker och e-ljudböcker.
Besök gärna biblioteken i Lindome, Kållered, Balltorp och vår Bokbuss som är öppna som vanligt.
För pedagoger För pedagoger

 

Välkommen till våra sidor för pedagoger.  Här hittar du information om särskild verksamhet och olika projekt. Saknar du något? Hör gärna av dig till oss

Litteraturprofiler

Biblioteken i Mölndals samarbete med stadens förskolor med litteraturprofil har pågått sedan 2005. 

Läs mer om litteraturprofiler

Sagostunder

Vi har sagostunder på alla våra bibliotek.

Se information om tid och plats

Sexårsboken

Varje år delar biblioteken ut en gåvobok till alla barn i förskoleklass i Mölndals stad.

 Förskolorna bjuds in till biblioteken för en visning där vi berättar om allt vi har att erbjuda. Gåvoboken delas ut vid besöket och används sedan i förskoleklassen som inspiration till vidare läsning, lek och kreativt skapande. Barnen får sedan ta hem boken och behålla den.

Läs mer om sexårsboken

Boklådor som utmanar

Modermålsbiblioteket

I Modersmålsbiblioteket finns böcker, ljudböcker och skivor på 27 språk.

Läs mer om Modersmålsbiblioteket

Nyfiken på genus och normer

Frågan om jämställdhet, könsroller och alla människors lika värde är ständigt aktuell. De senaste åren har diskussionen om vilka normer som styr oss fått allt mer utrymme i debatten. På biblioteket har det märkts genom ett ökat antal frågor om ämnet från både föräldrar och pedagoger. För att möta det intresset erbjuder Biblioteken i Mölndal nu speciellt utvalda boklådor under namnet "Nyfiken på genus och normer". Varje låda består av 10-15 bilderböcker och en inspirationsbok för pedagoger, och förhoppningen är att de både ska bidra med inspiration och fungera som ett arbetsredskap vid fördjupning i ämnet.

Barbapappa-utställning 2013.Ställ ut på biblioteken!

Du vet väl att ni kan ställa ut era projekt på biblioteken! Vi har glasmonter, skärm eller vägg. Vi tar gärna emot det som ni vill visa.

Kontaktpersoner:

Mölndals stadsbibliotek:
Förskolan
Gunilla Brodin, epost: gunilla.brodin@molndal.se
Britta Olsson, epost: britta.olsson@molndal.se
Stella Lundqvist, epost: stella.lundqvist-samuelsson@molndal.se

Grundskola år 1-3: Gunilla Brodin, Britta Olsson,
epost, se ovan.
Grundskola år 4-6: Fredrik Svensson, (vikarie för Anna Haggård) epost: fredrik.svensson@molndal.se
Grundskola år 7-9: Nina Hedberg,
epost: nina.hedberg@molndal.se

Lindome bibliotek: Sirpa Persson, epost: sirpa.persson@molndal.se tfn: 99 40 15
Kållereds bibliotek: Elin Alvinge, epost: elin.alvinge@molndal.se tfn: 0738-56 72 89
Balltorps bibliotek: Anna Rindälv, epost: anna.rindalv@molndal.se tfn: 87 99 67
Bokbussen: Ebbe Ivarsson, epost: ebbe.ivarsson@molndal.se